Nasz serwis używa plików cookies zgodnie z "Polityką Cookies". Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że wyrażają Państwo na to zgodę.   Zamknij  X
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Kornela Makuszyńskiego
w Ostródzie
Szkoła ze słońcem w herbie

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ZAGROŻENIA HAŁASEM

   Maj 2023        SP 6

25 KWIETNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ZAGROŻENIA HAŁASEM

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że nadmierny hałas cywilizacyjny towarzyszy nam nieustannie, a szczególnie jest obecny w środowisku szkolnym. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy przewlekle zmęczeni, podrażnieni, mniej wydajni właśnie z powodu zmęczenia nadmiernym hałasem.  Tymczasem każdy z nas może dołożyć starań, by niwelować niepotrzebny i nadmierny hałas w najbliższym swoim otoczeniu.  

Uczniowie klas I- III uczestniczyli w szkolnym programie profilaktycznym  „Ratujmy ciszę”

W projekt „Ratujmy ciszę” zaangażowani byli nauczyciele, pracownicy administracyjni, rodzice i uczniowie. Głównym celem programu było uświadomienie uczniom, nauczycielom, rodzicom negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka oraz wskazanie sposobów zapobiegania hałasowi w najbliższym otoczeniu.

W ramach projektu uczniowie: 

  1. Uświadomili sobie czym jest hałas.
  2. Zapoznali się ze szkodliwym wpływem hałasu na zdrowie.
  3. Kształtowali swoją odpowiedzialność za własne i cudze zdrowie.
  4. Świadomie ograniczali hałas w najbliższym otoczeniu.

Młodsi uczniowie, główni sprawcy hałasu, odbyli zajęcia dydaktyczne, rozmowy ze starszymi uczniami i opiekunami szkolnego klubu „Wiewiórka”(PCK) dotyczące negatywnego wpływu hałasu na nasze zdrowie. Zorganizowana została dla nich szkolna wystawa prac plastycznych, plakatów promujących kulturę akustyczną, zachęcająca do walki z hałasem i propagowania ciszy. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się  wystawa zdjęć, na których uczniowie mogli zobaczyć w powiększeniu  uszkodzony hałasem oraz  zdrowy fragment komórek słuchowych.  Dziękujemy tym, którzy zainteresowani zagadnieniem poszerzyli we własnym zakresie działania profilaktyczne, dokonali korekty swoich zachowań i ograniczyli szkodliwy hałas w swojej przestrzeni życiowej. Pojawili się ochotnicy – „Strażnicy ciszy” zaangażowani w ograniczanie hałasu na co dzień i zachęcający do przerw spędzanych w zdrowym otoczeniu. Ubrani  w kolorowe koszulki  rozdawali naklejki – z napisem „Szkolny przyjaciel ciszy” oraz ulotki dotyczące praktycznych porad, jak dbać o swój  słuch. 

Nowa inwestycja szkoły – dzwonek melodyczny  również przyczynił się do pozytywnych i zauważalnych zmian. Młodsze dzieci reagują na sygnał przerwy międzylekcyjnej zdecydowanie spokojniej,  co w znacznym stopniu ogranicza natężenie hałasu podczas szkolnych przerw.

Okazało się, że najskuteczniejszy sposób na pozbycie się nadmiernego hałasu i jego skutków mamy my sami - każdy z nas może zachowywać się ciszej.

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom administracji za współpracę i efektywną realizację zadań zaplanowanych w programie.  Przypominamy jednocześnie o potrzebie kontynuowania wspólnego zadania, jakim jest dbanie o higienę słuchu w najbliższym otoczeniu.

Fotorelacja: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ZAGROŻENIA HAŁASEM 

-Szkolny Klub Wiewiórka (PCK).